تاریخچه بدمینتون

در قرن پنجم قبل از میلاد مردم چین بازی به نام (ti jian zi) را بازی میکردند که معنی لغوی آن “ضربه زدن به توپ”همانطور که از معنی آن مشخص است روش بازی به این صورت بود که بازیکنان بدون برخورد دست و با ضربه زدن به توپ مانع برخورد توپ با زمین میشدند.

حدود پنج قرن بعد بازی (Battledore and Shuttlecock) در چین ،ژاپن ، هند و یونان انجام میشد.

در قرن شانزدهم این بازی بین کودکان انگلیسی بسیار پرطرفدار شد. در اروپا این بازی با نام jeu de volant  شناخته میشد.

در دهه ۱۸۶۰  بازی پونا (poona) در هندوستان رونق داشت.

زمانی که افسران انگلیسی در هندوستان مستقر شدند با بازی پونا آشنا شدند و خیلی زود از آن یک رقابت ورزشی ساخته شد و آنها در اوایل سال ۱۸۷۰ آن را همراه با وسایل و تجهیزات لازم به کشورشان معرفی کردند.

در سال ۱۸۷۳ یک دوک انگلیسی با برگزاری مراسمی در محل زندگی خود که “بدمینتون ” نام داشت رسما بازی پونا را به انگلستان معرفی کرد. این بازی مورد توجه سایرین قرار گرفت و در میان طبقه مرفه انگلستان شناخته شد و از همانجا گسترش پیدا کرد.

 تا سال ۱۸۷۷ مقررات خاصی برای بازی بدمینتون وجود نداشت در این سال در کراچی هندوستان قوانین اولیه بازی بدمینتون تنظیم شد و زمین بازی در طول چندین سال تغییراتی کرد تا این که در سال ۱۸۸۷  در انگلستان اصلاح و تدوين شد. در سال ۱۸۹۰ مجدداً اصلاح شد. قوانین فعلی بدمینتون با قوانین سال ۱۸۹۰ اختلافاتی دارد. در سال ۱۹۰۱ زمین رسمی بدمینتون به شکل مستطیل کنونی ثبت شد.

باشگاه های ورزشی بدمینتون در سراسر انگلستا ن تاسیس شد.پیشرفت بدمینتون تا سال ۱۸۹۳ تا اندازه ای بود که ۱۴ باشگاه برای ساختن اتحادیه باهم متحد شدند. در آن زمان این انجمن قوانین مشخص و معینی را برای بازی‌ بدمینتون وضع و نخستین و با ارزش ترین مسابقات بدمینتون که در خود انگلیس و بین ورزشکاران آنجا بود را برگزار می‌کرد.

با گسترش یافتن این ورزش بین سایر کشورها نیاز به وجود تشکیلات بین المللی برای این ورزش ضروری احساس شد. در سال ۱۹۳۴ فدراسیون جهانی بدمینتون با حضور ۹ فدراسیون (کانادا، دانمارک، انگلستان، فرانسه، ایرلند، هلند، نیوزیلند، اسکاتلند، ولز) تاسیس شد.

 بیش از ۱۵۰ کشورعضویت دارند.   IBF تا کنون در حال حاضر كشورهاي چين، اندونزي ، مالزي و دانمارك ، كره جنوبي و انگلستان جزو تيمهاي برتر بدمینتون جهان به حساب مي آيند.

از آن زمان تورنومنت های بین المللی بدمینتون (Thomas cup) جام مردان و (uber cup) جام زنان برگزار شد.

بدمینتون به طور رسمی ازالمپیک سال  ۱۹۹۲ بارسلونا در بازی های المپیک قرار گرفت.

بدمینتون در انگلستان متولد و گسترش پیدا کرد ولی آسیایی ها بدمینتون را از آن خود میدانند. چین و اندونزی دو کشوری هستند که باقدرت بالا درمسابقات بین‌المللی بدمینتون شرکت می‌کنند و مسابقات بدمینتون توجه قشر کثیری از مردم را متوجه خود می‌کند.

ITF این دو کشور به طور خیره کننده ای مجموعاً تا کنون  برنده ۷۰ درصد از مسابقات بوده اند.

در ۲۳ مسابقه بدمینتون (جام توماس) آسیایی‌ها برنده این مسابقات بوده‌اند. در جام اوبر نیز ۱۵ عنوان برتر اخیر بدمینتون جهان به آسیایی ها اختصاص دارد.

و از بین ۶۱ مدال اهدا شده در بدمینتون درمسابقات المپیک بدمینتون ۵۴ عدد آن متعلق به  آسیایی‌هاست! در مسابقات مهم بدمینتون تعداد تماشاگران مشتاق این مسابقات به پانزده هزار نفر هم رسیده‌است.

بدمینتون در ایران برای اولین بار توسط کارکنان شرکت نفت انگلستان و در شهر مسجدسلیمان بازی شد،اولین تیم ملی  بدمینتون ایران در بازیهای آسیایی بدمینتون تهران در سال ۱۹۷۴ شرکت کرد که در بین ۱۲ تیم مقام  هشتم نصیب آن شد.

در این دوران خرید راکت بدمینتون حتی برای بازیکنان ملی هم کار بسیار سختی بود .

در سال ۱۹۸۰ بدمینتون برای اولین بار به یونان راه یافت. در ابتدا ورزش  بدمینتون توسط دانشجویان دانشگاه دموکریتوس در تریس انجام میشد. درسال ۱۹۹۲ فدراسیون هلنی بدمینتون با حضور ۶ باشگاه ورزشی تأسیس گردید. امروزه ۳۵۰۰ ورزشکار در حدود ۴۰ باشگاه در سراسر یونان به ورزش بدمینتون مشغول هستند.

در حین بازیهای المپیک آتن ۲۰۰۴ استقبال خوبی از مسابقات بدمینتون شد.